FLODKRYDSTOGT
HOLLAND & BELGIEN
AMSTERDAM – WIJK BIJ DUURSTEDE – ROTTERDAM – ANTWERPEN
5-dags tur
- Afrejse den 1. april 2026
- Opsamling på Sjælland
- Pris pr person i delt dobbeltkahyt 7995,-
- Tillæg for enkeltværelse 1900,-
- Tilkøb øvre dæk kat. A (pr. kahyt) 1800,-
- Sidste frist for tilmelding er 90 dage inden afrejse
- Ring gerne for ledige pladser
Vi skal opleve
I begyndelsen af april er Holland forvandlet til et farverigt blomsterhav. Krokus, påskeliljer, hyacinter og hvor de første tulipaner folder sig ud. Højdepunktet på rejsen er vores besøg i Keukenhof, Hollands berømte blomsterpark, hvor millioner af blomster danner et uforglemmeligt syn. Samtidig får vi spændende oplevelser i Amsterdam, Volendam, Zaanse Schans og Antwerpen – kombineret med afslappende sejlads på floder og kanaler. Den komfortable ramme for rejsen er det hyggelige skib MS Leonardo da Vinci, hvor vi nyder helpension, vine og drikkevarer ad libitum, underholdning og hyggelige stunder sammen.
Dag 1:
Fra Sjælland sætter vi kurs mod Rødby og tager færgen til Puttgarden. Vi fortsætter gennem Tyskland og ankommer til Amsterdam først på aftenen. Her står besætningen klar til at hjælpe med bagagen direkte fra bussen og frem til kahytterne. Efter indkvartering mødes vi til en velkomstcocktail, hvor kaptajnen og mandskabet præsenteres. Aftenen rundes af med en god middag i skibets restaurant. Senere kan man slå sig ned i loungen med en drink og nyde stemningen, musikken og den første aften i godt selskab.
Dag 2:
Efter morgenmaden går vi ombord i en kanalbåd til en sejltur gennem Amsterdams kanaler, også kaldet “Nordens Venedig”. Vi passerer de historiske kanaler Prinsengracht, Keizersgracht, Herengracht og Singel, hvor de karakteristiske, smalle huse spejler sig i vandet. Efter sejladsen er der lidt fri tid i Amsterdam, inden vi spiser frokost på skibet.
Om eftermiddagen kører vi til Volendam, en charmerende fiskerby kendt for sine farverige huse og traditionelle dragter. Her besøger vi en ostefabrik, hvor vi får indblik i fremstillingen af den verdensberømte Gouda-ost. Vi lærer om forskellen på de unge, milde oste og de lagrede med kraftigere smag – og naturligvis smager vi på de forskellige varianter.
Turen fortsætter til Zaanse Schans, et frilandsmuseum, der er som en tidsrejse tilbage til 1700- og 1800-tallet. Her finder man et unikt miljø af gamle træhuse, imponerende vindmøller og små værksteder, hvor man kan opleve håndværk som træsko-fremstilling, oliemøller og krydderimøller. Området er levende med aktiviteter, og man fornemmer tydeligt, hvordan hollænderne har levet og arbejdet langs floderne gennem århundreder.
Tilbage ombord nyder vi en god middag, mens vi sejler mod Wijk bij Duurstede, hvor vi lægger til for natten. Byen er kendt for sin middelalderborg, sine smalle gader og ikke mindst vindmøllen Rijn en Lek, der er den eneste mølle i Holland bygget ovenpå en byport. Her kan man næsten fornemme his toriens vingesus, når byen toner frem fra floden i aftensolen.
Dag 3:
Formiddagen tilbringes ombord, mens vi sejler fra Wijk bij Duurstede mod Rotterdam. Fra dækket kan vi nyde udsigten til det hollandske landskab, diger, små landsbyer og de imponerende broer og sluser, der forbinder landets mange vandveje. Roen ved flodsejlads giver tid til hygge, en kop kaffe eller lidt underholdning i loungen.
Ved middagstid ankommer vi til Rotterdam, Hollands næststørste by og Europas travleste havn. Byen er kendt for sin moderne arkitektur – bl.a. de skæve kubehuse, byens futuristiske skyline og den elegante Erasmusbro, også kaldet “Svanen”. Rotterdam blev næsten totalt ødelagt under 2. verdenskrig, og den i dag genopbyggede by står som et levende bevis på Hollands fremadskuende arkitektur.
Fra Rotterdam kører vi på udflugt til Keukenhof, Hollands blomstrende hjerte. Vi får udleveret billetter og kan derefter på egen hånd gå på opdagelse blandt millioner af tulipaner, påskeliljer og hyacinter. Parken byder på farverige temahaver, en orkidépavillon, en japanskinspireret have og en historisk vindmølle fra 1892 med udsigt over markerne. Navnet Keukenhof stammer fra 1400-tallet, hvor grevinde Jacqueline af Bayern fik dyrket urter her til sit slot.
Tilbage på skibet venter en særlig aften: en festlig gallamiddag med udsøgt menu, gode vine og underholdning. En stemningsfuld afslutning på en dag, hvor både natur, blomster og storby har været i centrum.
Dag 4:
Vi vågner til endnu en dag på floden og kan slappe af, mens vi sejler mod Belgien. Formiddagen tilbringes i rolige omgivelser, hvor man kan sidde på dækket med en kop kaffe og nyde udsigten til landskabet. Undervejs passerer vi broer og sluser – et kig ind i Hollands imponerende vandteknik.
Sidst på eftermiddagen ankommer vi til Antwerpen – en af Europas ældste og mest livlige handelsbyer. På vores guidede tur ser vi den stemningsfulde Grote Markt omgivet af renæssancebygninger og rådhuset, der er på UNESCOs verdensarvsliste. Vi besøger også den imponerende Onze-Lieve-Vrouwekathedraal (Vor Frue), en gotisk perle, som huser flere af Rubens’ verdensberømte malerier.
Efter byrundturen er der tid på egen hånd til at slentre gennem de brostensbelagte gader eller nyde en kop kaffe, belgisk øl eller måske en friskbagt vaffel. Tilbage på skibet venter dagens middag efterfulgt af hygge og underholdning i loungen.
Dag 5:
Efter morgenmaden er det tid at tage afsked med skibet. Vi forlader kahytterne kl. 09:00, og besætningen sørger for, at bagagen bringes direkte til bussen.
På turen nordpå gør vi passende stop – tid til at strække benene, nyde en kop kaffe eller måske et stykke kage undervejs. Frokostpausen giver anledning til hyggesnak om turens mange oplevelser, og måske deles de sidste billeder fra Keukenhof, Amsterdam og Antwerpen.
Efter en rolig rejse når vi tilbage til Sjælland hen på aftenen fulde af blomstrende indtryk, hyggelige stunder og dejlige minder, der kan vare længe.
Info:
Der er ingen dresscode om bord, men til middag foretrækkes pæn, afslappet påklædning. Shorts, badetøj og sandaler frabedes i restauranten. Til gallamiddagen er lidt festligere tøj passende – dog stadig uformelt. Ved flodkrydstogter er det almindeligt at give drikkepenge til personalet ved rejsens afslutning. Det er frivilligt men forventes som en venlig gestus. Af hensyn til sikkerheden ombord er det desværre ikke tilladt at medbringe eller benytte rollator eller kørestol på skibet.
Forbehold vedr. flodkrydstogter:
Vandstanden i floderne kan ændre sig efter afrejse fra Danmark og i sjældne tilfælde gøre sejlads umulig. MV Busrejser forbeholder sig derfor ret til at ændre rejseprogrammet, hvis forholdene på floderne kræver det. Det kan betyde, at dele af sejladsen og overnatninger på skibet helt eller delvist erstattes af buskørsel til udflugtsmål samt hotelovernatninger. En sådan ændring berettiger ikke til kompensation.
Prisen er inkl.
- Bustransport, færge og flodkrydstogt
- 1 x Frokost (dag 1)
- 4 x Nætter ombord på Leonardo Da Vinci – Kat. A
- 4 x Morgenmad ombord på MS Leonardo Da Vinci
- 3 x Frokost ombord på MS Leonardo Da Vinci
- 3 x Middag ombord på MS Leonardo Da Vinci
- 1 x Galla middag ombord på Leonardo Da Vinci
- 1 x Velkomstdrink ombord
- 1 x Kanalrundfart i Amsterdam
- 1 x Entré til Keukenhof
- 1 x Udflugt til Volendam
- 1 x Besøg på ostefabrik inkl. smagning
- 1 x Entré til Zaanse Schans
- 1 x Byrundtur i Antwerpen
- Alle passager- og havneafgifter
- Kuffertservice ved ind og udskibning
- Ad libitum drikkevarer ombord er inkluderet (undtagen drikkevarer fra særlige vin/drinkskort)
- Rejseleder på hele turen
- Moderne **** Turistbus fra Korsør Turist
- Alle udflugter ekskl. entréer med mindre andet er nævnt.
- Med forbehold for ændringer
Skibet: Reception, restaurant, bar, underholdning & gratis wifi.
Kahytter: Eget badeværelse m/toilet, bad samt hårtørrer, gratis toiletartikler, fladskærms-tv, aircondition og gratis wifi.
Valuta: Euro/ kort
HUSK: Pas
Påstigning (rute 2)
- 06.45 / 21.25 Fuglebjerg
- 05.55 / 22.15 Korsør
- 08.10 / 20.10 Nykøbing
- 07.10 / 21.00 Næstved
- 05.35 / 22.25 Ringsted
- 06.20 / 21.50 Slagelse
- 07.40 / 20.40 Stensved/afk. 41
- 05.50 / 22.10 Sorø
Med forbehold for ændringer.
Påstigningsadresser
- Fuglebjerg: Busterminal, 4250 Fuglebjerg
- Korsør: Caspar Brands Plads, 4220 Korsør
- Nykøbing F: Nørre Blvd. (Cementen), 4800 Nykøbing Falster
- Næstved: Sct Jørgens Park (Circle K), 4700 Næstved
- Ringsted: Klosterparks Allé (Sunset), 4100 Ringsted
- Slagelse: Busterminalen (Ndr. Stationsvej) ,4200 Slagelse
- Sorø: Samkørselsplads, Centervej 1, 4180 Sorø
- Stensved: P-plads v/afkørsel 41, 4760 Vordingborg











